iklan

CONTOH RPP BAHASA SUNDA KELAS 6 SD SEMESTER 1 BERKARAKTER



Rencana Pelaksanaan Pembelajaran 
(RPP) 

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  6 ( enam  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi             :

6.1    Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacaan lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat dan nasihat.

Kompetensi Dasar                

6.1.1. Menyimak pembacaan berita radio atau televisi.

Indikator

·               Nuliskeun inti atawa pokok carita tina eta wawaran.
·               Ngajawab pananya ngenaan warta nu geus dibacakeun.
·               Nyaritakeun deui eta warta ku carita nu ringkes ku basa sorangan.
·               Nyieun kalimah wawaran.
·               Nerjemahkeun warta tina bahasa Indonesia ka bahasa Sunda.
·               Mere tanggapan kana eta warta.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menuliskan pokok cerita dari suatu berita.
·               Menjawab pertanyaan dari suatu berita.
·               Menceritakan kembali isi berita secara ringkas.
·               Mmbuat kalimat berita.
·               Menterjemahkan tanggapan terhadap berita tersebut.

Materi Pokok

·               Berita radio / televisi.

Metoda Pembelajaran

·               Ceramah.
·               Tanya jawab.
·               Pemberian tugas





Langkah-langkah Pembelajaran

A.          Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Ngaregepkeun hiji bacaan anu eusina ngenaan warta.
·         Nyatetkeun inti atawa pokok carita tinaeusi eta warta.
·         Nyaritakeun deui eta warta ku basa nu ringkes.
·         Mere conto kalimah nu eusina wawaran.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Nyimpulkeun dari materi yang telah tersampaikan
·         Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

·               Radio
·               Televisi.
·               Buku paket penerbit Geger Sunten.

Penilaian       

Teknik             :  Tes lisan
Bentuk            :   Uraian.





Standar Kompetensi             :

6.2    Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato ( biantara), berdiskusi dan memerankan drama anak-anak.

Kompetensi Dasar                

6.2.1.Menceritakan hasil pengamatan.
6.2.3.Mengemukakan kritik.

Indikator

·               Ngajelaskeun pokok-pokok hasil tina nitenan.
·               Nyieun laporan hasil tina nitenan ngagunakeun basa nu ngaguluyur.
·               Nyatetkeun/ nuliskeun poko-poko nu rek ditepikeun mangrupa kritikan kana hiji masalah.
·               Nepikeun kritikan dibarengan ku alesan nu asup akal ngagunakeun basa nu teu nyigeung parasaan batur.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menjelaskan pokokpokok hasil dari pengamatan.
·               Membuat laporan hasil dari pengamatan
·               Menuliskan pokok-pokok yang akan disampaikan berupa kritikan pada suatu masalah.
·               Menyampaikan kritikan tanpa menyimpang perasaan orang lain.

Materi Pokok

·               Hasil Nitenan
·               Kritikan

Metoda Pembelajaran

·               Diskusi
·               Cermah.
·               Tanya jawab.




Langkah-langkah Pembelajaran

A     Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Maca hasil nitenan ngenaan kaayaan hiji tempat.
·         Nuliskeun hal-hal pokok tina nitenan kaayaan hiji tempat.
·         Ngalarapkeun istilah-istilah tina nitenan kaayaan hiji tempat tina kalimah.
·         Medar hasil nitenan nitenan kucara  mere pancen ngeunaan nitenan kaayan imah sorangan.
·         Ngaregepkeun hasil informasi.
·         Nuliskeun pokok-pokok pikiran tina eta informasi.
·         Nepikeun deui kritikan dibarengan ku alesan anu asup diakal.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Ngumpulkeun hasil diskusi.
·         Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
·         Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

·               Teks  hasil nitenan.
·               Buku paket.

Penilaian       

Teknik             :  Tes lisan
Bentuk            :   Uraian.

Bagikan :
+
Previous
Next Post »
0 Komentar untuk "CONTOH RPP BAHASA SUNDA KELAS 6 SD SEMESTER 1 BERKARAKTER"

 
Template By Kunci Dunia
Back To Top